Urząd Statystyczny w Poznaniu zaprasza mieszkańców do udziału w dwóch ważnych badaniach ankietowych:
Wszystkie badania badania realizowane są w sposób ciągły (przez cały rok) i mają na celu zgromadzenie kluczowych danych.
Badania realizowane są w następujący sposób:
Ankieter statystyki publicznej to osoba upoważniona do przeprowadzania badań zapisanych w Programie Badań Statystyki Publicznej. Jest pracownikiem urzędu statystycznego w danym województwie, a jego tożsamość można potwierdzić na podstawie legitymacji służbowej oraz stosownego upoważnienia.
W badaniu aktywności ekonomicznej ludności (BAEL):
W badaniu kondycja gospodarstw domowych (KGD):
Udział w badaniach ankietowych jest kluczowy dla zrozumienia sytuacji społeczno-ekonomicznej w Polsce i podejmowania strategicznych decyzji na poziomie krajowym i międzynarodowym. Badania takie jak Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) dostarczają wiarygodnych danych na temat rynku pracy, monitorując zmiany od 1992 roku. Co kwartał zbierane są informacje o osobach pracujących, bezrobotnych oraz biernych zawodowo. Dane te są wykorzystywane przez kluczowe instytucje, takie jak Ministerstwa, NBP, Bank Światowy czy OECD, i służą jako podstawa do porównań międzynarodowych oraz podejmowania decyzji na poziomie Unii Europejskiej.
Badanie kondycji gospodarstw domowych natomiast, będące swego rodzaju "barometrem" społecznym, pozwala na szybkie zbieranie informacji na temat nastrojów społecznych i sytuacji ekonomicznej gospodarstw. Dzięki niemu powstają prognozy gospodarcze, a odpowiedzi uczestników są cenne dla oceny wydatków gospodarstw domowych i ich planów na przyszłość.
Ponadto, udział w badaniach społecznych ma kluczowe znaczenie dla polityki społecznej w Polsce. Dzięki zebranym danym analizowane są m.in. warunki życia różnych grup społecznych, poziom ubóstwa, wskaźnik inflacji, a także ustalane są wysokości zasiłków społecznych, minimalne wynagrodzenie oraz opłaty za odpady komunalne. Wyniki tych badań są nieocenionym źródłem informacji dla administracji rządowej, Sejmu, Senatu, NBP oraz międzynarodowych organizacji, takich jak Eurostat.
Udział w tych badaniach pozwala na wpływanie na decyzje, które mają bezpośredni wpływ na życie codzienne Polaków.